Zelta ābele

Grāmatu mākslas konkurss ir ikgadējs pasākums, kas tiek organizēts kopš 1993. gada.
Konkursa mērķis ir veicināt Latvijas grāmatu izdevēju profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi, popularizēt grāmatas un lasīšanas kultūru, godināt Latvijā izdoto grāmatu veidotājus – māksliniekus, poligrāfijas uzņēmumus, izdevniecības un autorus.

Konkursā var piedalīties Latvijā reģistrēti grāmatu izdevēji ar oriģināldizaina pirmpublicējumu Latvijā. Tām ir jābūt kārtējā gadā iznākušajām grāmatām, kuras nav piedalījušās iepriekšējā gada konkursā. Grāmatām jābūt iespiestām Latvijā reģistrētā poligrāfijas uzņēmumā. Dalība konkursā ir bez maksas.

Pieteikšanās dalībai grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele 2022” sākās
2022. gada 13. decembrī un noslēgsies 29. decembrī, plkst. 17.00.
Vairāk lasiet: šeit

KONKURSA ARHĪVS

Grāmatu mākslas konkurss „Zelta ābele” pirmo reizi notika 1993. gadā ar nosaukumu – „Skaistākā grāmata”. Tajā tika vērtētas iepriekšējā kalendārajā gadā izdotās grāmatas.
Lai gan nosaukums precīzi izteica konkursa jēgu – grāmatu mākslinieciskā noformējuma vērtēšanu, tomēr tas radīja asociācijas ar skaistuma karalieņu sacensībām.
Īstā konkursa nosaukuma meklējumos pagāja gadi. Tas tika mainīts vairākkārt: „Skaistākā grāmata” (1993, 1996–2001), „Grāmata 1994” un „Grāmata 1995”, „Gada balva grāmatniecībā” (2002–2004).

2005. gadā asociācija atgriezās pie sākotnēji jau iecerētā nosaukuma „Zelta ābele”, ko latviešu grāmatniecībā ar zelta burtiem ir ierakstījis ievērojamais pirmskara grāmatu izdevējs – izdevniecības “Zelta Ābele” vadītājs Miķelis Goppers (1908-1996). Viņa dēls – Kārlis Goppers deva atļauju grāmatu mākslas konkursa nosaukumā turpmāk lietot “Zelta ābele” vārdu un grafisko identitāti, kas ir reģistrēta preču zīme.

Līdz 2005. gadam katrā kategorijā tika nominētas sešas grāmatas un apbalvotas – trīs. Lai veicinātu konkurenci un celtu balvu prestižu, ar 2005. gadu katrā kategorijā žūrija var nominēt piecas grāmatas un apbalvot vienu – labāko. Kategoriju skaits dažādos gados ir bijis atšķirīgs. Kopš 2000. gada žūrija izraugās arī Gada mākslinieku, bet kopš  2003. gada tiek piešķirta balva par mūža ieguldījumu grāmatniecībā, dažādās grāmatniecības jomās strādājošajiem – ilustratoriem, redaktoriem, grāmatu tirgotājiem, bibliotekāriem u.c.  Kopš 2005. gada konkursa laureātiem tiek pasniegta Maijas Vīksnas (Turkas) veidotā balva – cilvēka galvas veidols, kas kož ābolu, bet 2009. gadā balva tiek reducēta zelta ābola veidolā, ko bronzā atlējis tēlnieks Ivars Miķelsons.

Konkursa katalogs tiek izdots kopš 2001. gada.

Kopš 2016. gada grāmatu mākslas konkursam “Zelta ābele” ir piešķirts valstiski nozīmīga kultūras apbalvojuma statuss un Mūža balvas ieguvēji un Gada mākslinieki saņem Kultūras ministrijas naudas balvas.

Konkurss “Zelta ābele” 2023. gadā svinēs 30 gadu jubileju.
Ieskatu par konkursa pirmajiem 20 gadiem gūsiet jubilejas katalogā